„Hitelfelvétel táppénz esetén megoldható?” hangzik el gyakran e kérdés ügyfeleinktől. Igaz, hogy alaposan meg tudja nehezíteni a hitelfelvételt, ha hiteligényléskor vagy a megelőző néhány hónapban táppénzen voltunk. Természetes dolog, hogy az ember időnként megbetegszik, és emiatt akár csak néhány napra táppénzre kényszerül, a bankok mégis sokszor elég kíméletlenek, ha valaki hitelt szeretne táppénz mellett felvenni. A bonyodalmak ellenére a hitelfelvétel nem lehetetlen. Megmutatjuk, hogy milyen lehetőségei vannak azoknak, akik táppénz mellett szeretnének hitelt felvenni!
Nem mindegy, hogy pontosan mikor voltál táppénzen
A bankok számára nagy jelentőséggel bír az, hogy pontosan mikor voltál táppénzen. Ez azért is fontos, mert amennyiben a hiteligényléskor is táppénzen vagy, akkor a legtöbb bank el fogja utasítani a hitelkérelmed. Az sem szerencsés sajnos, ha az igénylést megelőző 3 hónapban voltál táppénzen. Egyes pénzintézeteknél ez akár kizáró okot is jelenthet, és mindaddig nem vehetünk fel hitelt, amíg a 3 hónap le nem telik a táppénzen töltött idő végétől számítva.
Amennyiben megoldható, akkor kizárólag a táppénzt követően forduljunk hitel iránti kérelmünkkel a bankhoz, ekkor ugyanis sokkal jobb esélyekkel indulunk, illetve a felvehető összeg is változhat pozitív irányba.
Melyik bank fogadja el a táppénzből származó jövedelmet?
A táppénznek már alapjában megvan az a hátránya, hogy az ebből származó jövedelem nagysága mindössze a munkabérünk 50-60%-a. Ez pedig alacsony jövedelem esetén könnyedén okozhatja azt is, hogy az alacsonyabb mértékű táppénz miatt nem felelünk meg a bank jövedelmi elvárásainak, még akkor sem, ha a bank teljes egészében figyelembe veszi a táppénz összegét. Az is egy nagy kérdés, hogy számol-e egyáltalán a bank a táppénzzel, mint jövedelem. Alapvetően három esetet különböztethetünk meg a jövedelem elfogadásásal kapcsolatban:
- a bank nem veszi figyelembe jövedelemként a táppénzt
- csak meghatározott százalékban veszi figyelembe a bank a táppénz összegét
- a bank maradéktalanul elfogadja jövedelemként a táppénzt
A bankok jellemzően az elmúlt 3 hónap alapján vizsgálják jövedelmünket. Van olyan bank, ahol azokat a hónapokat, mikor táppénzen voltunk, nem veszik figyelembe, csak a maradék alapján határozzák meg a hitelezhetőségi képességünket. Olyan bank is van, amely a 3 hónap közül a legalacsonyabb igazolt jövedelmet veszi alapul a hitelbírálat során, ami már egy sokkal szigorúbb módszert jelent. Amennyiben a táppénz hosszú ideje tart (például terhes táppénz), akkor két opció fordul elő általában: azonnal elutasítanak vagy teljes mértékben elfogadják jövedelemként a táppénz összegét.
Hol érdemes hitelhez fordulni táppénz mellett?
Összességében azt tudjuk mondani, hogy ne legyünk teljesen elkeseredve, ha egy bank elutasítja a hitelkérelmünket. A hitelfelvétel táppénz mellett is lehetséges, a siker kulcsa, hogy melyik bankhoz fordulunk hitel iránti igényünkkel. Az egyes pénzintézetek gyakorlata és hiteleinek feltételei folyamatosan változik, így érdemes kitartóan keresni a megfelelő bankot. Jelen tudásunk alapján 4 bank (Sberbank, Raiffeisen, Takarékbank, UniCredit) mindegyikénél érdemes lehet szerencsét próbálni a kedvezőbb feltételek miatt.
Tipp: Amennyiben személyre szabott tanácsra van szükségünk, akkor érdemes független hitelszakértő segítségét igénybe venni (Bankmonitor, Bank360, money.hu, Hitelnet, Hitelmax, szemelyi-kolcson.hu), akik folyamatosan naprakész információkkal rendelkeznek a banki feltételekkel kapcsolatban, és ingyenes megválaszolják bármilyen kérdésünket. Igény esetén pedig a teljes hiteligénylési folyamatot is díjmentesen levezetik.
Kapcsolódó tartalmak:
Hitelfelvétel passzív BAR esetén
Hitelfelvétel GYES/GYED/családi pótlék esetén
10.000.000 Ft hiteligénylés BAR listásként