Nagyon sokan vannak abban a helyzetben, hogy GYES-t kapnak és mellette szeretnének hitelt felvenni. Viszont a hitelfelvétel GYES mellett nem a legkönyebb igénylés, hiszen ezen vagy más gyermeknevelési támogatáson kívül nincsen egyéb jövedelmi forrásuk. Sajnos önmagában a GYES nem lesz elég a hitelfelvételhez, ugyanakkor rendkívül fontos szerepe lehet hiteligénylés során. Cikkünkben megmutatjuk mire érdemes odafigyelned, ha GYES mellett vennél fel hitelt.
A GYES összege nem számít elsődleges jövedelemnek
A hitelfelvételnél a GYES-ből származó jövedelem sajnos nem bizonyul elegendőnek, hiszen a bankok nem sorolják az elsődleges jövedelmek közé. A bankok jövedelmi elvárásainak akkor felelhetünk meg, ha az elvárt jövedelem kizárólag elsődlegesnek tekinthető jövedelmi forrásból származik. Ez azt jelenti, hogy amennyiben kizárólag GYES-ből származik a havi jövedelmünk, akkor önállóan nem vagyunk hitelképesek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem juthatunk hitelhez!
Mely jövedelmeket fogadják el a bankok elsődleges jövedelemként?
- Munkaviszonyból származó jövedelem: munkabér
- Vállalkozói jövedelem: KATA, SZJA szerinti adózó jövedelem
- Nyugdíjból származó jövedelem: öregségi, rokkantsági, külföldi nyugdíj
- Külföldi jövedelem
- Megbízási díj
- Olimpiai járadék
- Szolgálati járandóság
- GYED (Gyermekgondozási Díj)
- Bérbeadásból származó jövedelem
Nagyon fontos, hogy a bankok eltérő módon határozzák meg, hogy mely jövedelmeket tekintik elsődlegesnek. Általános alapelv ugyanakkor, hogy a munkaviszonyból, vállalkozói tevékenységből és nyugdíjból származó jövedelmeket biztosan elsődleges jövedelemként fogadják el a hitelintézetek.
A GYES összege másodlagos (kiegészítő) jövedelemként vehető figyelembe
A GYES melletti hitelfelvétel éppen azért lehetséges, mert a bankok másodlagos (kiegészítő) jövedelemként veszik figyelembe a hitelfelvétel során. A bank jövedelemvizsgálata ugyanakkor alapvetően az elsődleges jövedelmekre terjed ki, így csak akkor vonhatunk be hiteligénylés során másodlagos jövedelmet (köztük GYES-t), ha a hitelfelvétel során elsődleges forrásból rendelkezünk a bank által elvárt minimum havi jövedelemmel.
Ezért lehet nagyon fontos szerepe a GYES-nek hiteligénylésnél!
Először is, amennyiben jövedelmünk kizárólag a közelmúltban született gyermekünk/gyermekeink után járó Gyermekgondozást Segítő Ellátásból (GYES) származik, akkor önállóan nem vehetünk fel hitelt. Ebben az esetben az jelenthet megoldást, ha egy elsődleges jövedelemmel rendelkező hitelképes személy, például a házastársunk/élettársunk folyamodik hiteligényléshez, vagyis ő tölti be az adós szerepét. Amennyiben ugyanis ő megfelel a bank jövedelmi és egyéb elvárásainak (életkor, munkaviszony hossza és jellege), akkor adóstársként a GYES-sel rendelkező fél is bevonható a hitelbe. Ekkor már a másodlagos jövedelmeket, így a GYES összegét is figyelembe veszi a bank.
Mennyi a GYES összege 2021-ben?
A GYES összege egységesen 28.500 Ft/hó gyermekenként, vagyis:
- 1 gyermekre: 28.500 Ft/hó
- 2 gyermekre: 57.000 Ft/hó
- 3 gyermekre: 85.500 Ft/ hó
- 4 gyermekre: 114.000 Ft/hó
Ekkora összegű kiegészítő jövedelem 2 okból kifolyólag is nagyban segítheti, megkönnyítheti számodra a hitelfelvételt, még akkor is, ha csak adóstársként szerepelsz benne:
- A nagyobb összegű igazolt jövedelem alacsonyabb kamatot eredményezhet, így a GYES összegének bevonásával akár olcsóbban juthattok hitelhez.
- A hitelezhetőségünket elsődlegesen az igazolt jövedelem mértéke határozza meg: a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) szabályozás szerint a havi igazolt jövedelem maximum 50-60%-a fordítható hiteltörlesztésre. A GYES-ből származó jövedelemnek köszönhetően tehát több tízezer Ft-tal magasabb törlesztőt is megengedhetünk magunknak, ami egyúttal azt is jelenti, hogy több százezer Ft-tal, magasabb összegű GYES esetén akár több, mint 1 millió Ft-tal magasabb összegű hitelhez juthatunk.
Összességében tehát a GYES mellett nem csak magasabb összegű, hanem akár alacsonyabb kamatozású, olcsóbb hitelhez is juthatunk, amennyiben adóstársként szerepelünk a hitelben.
Amennyiben a GYES összege nem lenne elegendő
Abban az esetben, ha magasabb összegű hitelre lenne szükségünk, mint amit a bank jelenleg biztosítani tud, akkor a következőt ajánljuk számodra.
Tipp: A GYES összege akkor is jár, ha a GYES-t megigénylő szülő a gyermek féléves kora után visszatér dolgozni. Tehát, amennyiben gyermekünk/gyermekeink elmúltak fél évesek, és még jogosultak vagyunk a GYES összegére, akkor munkaviszony mellett is jár a támogatás összege. Ekkor egyszerre rendelkezünk munkaviszonyból származó elsődleges és GYES-ből származó másodlagos jövedelemmel, ami nagymértékben növeli a hitelképességünket.
Kapcsolódó tartalmak:
Hitelfelvétel passzív BAR esetén
Hitelfelvétel GYES/GYED/családi pótlék esetén
10.000.000 Ft hiteligénylés BAR listásként